Skip to main content
Read page text

Page Text

News//

By Jon Newey and Stephen Graham

Ornette Coleman completes London Jazz Festival Lineup is

Lew

:Laurie photo l (l ft) f t

With the London Jazz Festival looming large the organisers Serious and the Southbank Centre have pulled off a major coup in securing Ornette Coleman (left) for the closing night on 20 November at the Royal Festival Hall. This will be Coleman’s first UK appearance since his acclaimed Meltdown season at the Southbank in 2009 and is a rare opportunity to see this pioneering jazz figure who turned 81 in March. The festival, that’s held in association with BBC Radio 3 and sponsored by Jazzwise, runs from 11-20 November at most major concert venues and jazz clubs across London. Coleman joins a hot list of headliners listed in Jazzwise last month, including McCoy Tyner, Archie Shepp, Stefano Bollani, Tommy Smith, Robert Glasper, Phronesis, Henry Threadgill, Empirical, Bill Frisell, Hermeto Pascoal, David Sanborn and many others. The festival’s club and freestage programme has also just been finalised with names to watch out for, including former EST drummer Magnus Öström (pictured below, right), trioVD, Arun Ghosh, Turkish saxophonist Ilhan Ersahin (above) and Charles Gayle and Han Bennink as well as a Scene Iceland showcase of four upcoming Icelandic groups, including the hotly tipped Samúel Jón Samúelsson Big Band, Sunna Gunnlaugs Trio and Ómar Guðjónsson Quartet, at the Barbican Freestage on 12 November. Club and freestage listings highlights include:

Streatham Business Centre 1 Empire Mews Stanthorpe Road London SW16 2BF Tel 020 8677 0012

For the latest breaking news visit jazzwisemagazine.com

Editor and publisher Jon Newey Co-editor Stephen Graham Gig guide editor Mike Flynn (mike@jazzwise.com) Design Bruce Allaway Contributors Roy Carr Jane Cornwell Kevin Le Gendre Brian Glasser Tony Hall Selwyn Harris Duncan Heining Michael Horovitz Ken Hunt Michael Jackson Jack Massarik Stuart Nicholson Marcus O’Dair Edwin Pouncey Brian Priestley Peter Quinn Andy Robson Alyn Shipton Robert Shore Daniel Spicer Peter Vacher Photographers Tim Dickeson Brian O’Connor David Sinclair William Ellis Advertisement Manager Ros McRae Tel: 0141 334 1735 Email: ros.mcrae@btopenworld.com Instrument co-ordinator David Gallant

Intern Asema Samrit Tekle

Subscriptions Timna Morgan Email: timna @jazzwise.com Tel: 020 8769 7725 Accounts Lyn Barritt Newstrade Distribution COMAG Specialist Tel: 01895 433 800 Specialist and Record Retail Distribution WWMD Ltd Tel 0121 788 3112 Repro ITM Graphics at London PrePress Centre

Printed by Wyndeham Roche Ltd Managing Director Charles Alexander Published by Jazzwise Publications Ltd ISSN 1368-0021 The views expressed in this issue of Jazzwise magazine do not reflect necessarily the policy of the magazine.

FRI 11 NOV: Juliet Kelly and Jonny Phillips (Clore Ballroom/ RFH, 1pm, free); Arun Ghosh (Clore Ballroom/RFH, 5.30pm, free); Georgia Mancio (Barbican Freestage, 6pm, free); Steve Coleman: HMTTY (Front Room/ Queen Elizabeth Hall, 6pm, free); Brubeck Plays Brubeck (Ronnie Scott’s, 7pm); Alicia Hart (Spice of Life, 7.30pm); Robert Mitchell (Charlie Wright’s, 8.30pm); Kairos 4tet (Vortex, 8.30pm); Art Themen (Bull’s Head, 8.30pm); The Ray Gelato Giants (Hideaway, 9pm); Michael Janisch (Pizza Express Jazz Club, 9pm); Humphrey Lyttelton Band (Boisdale Canary Wharf, 9pm); RB Funkestra (606, 9.30pm); and Jazz on 3 launch (Ronnie Scott’s,10.30pm, free). -------------------------------------SAT 12 NOV: Arun Ghosh Workshop (Level 5/RFH, 10.30am); Chris Porter: Masterclass (Level 5/RFH, 1pm, free); Shabaka Hutchings & Kit Downes (The Forge, 2pm); Leafcutter John, Dave Morecroft and Gina Southgate (Vortex, 2.30pm); Scene Iceland (Barbican Freestage, 3pm, free); Jazz Line-Up (Clore Ballroom, 4pm, free); Chris Potter: HMTTY (Fountain Room/Barbican, 6pm, free); Soweto Kinch (The Albany, 7.30pm); Stan Tracey (Rose Theatre, 7.30pm); Harold Lopez-Nussa (Pizza Express Jazz Club, 7.30pm); Martin Taylor (artsdepot, 7.30pm); Matt Telfer & Groove Digger Collective (Spice of Life, 7.30pm); Oren Marshall ( Charlie Wright’s, 8pm); Jay Phelps (Kings Place, 8pm); Seaming To + Leon Michener (The Forge, 8pm); Ivo Neame (Commonwealth Club, 9pm); Gill Manly (Hideaway, 9pm); and Chris Garrick (606 Club, 9.30pm). -------------------------------------SUN 13 NOV: Natalie Williams: Workshop (Level 5/RFH, 11am); Juliet Kelly & Jonny Phillips (artsdepot, 1pm, free); Robert Mitchell + Dave Morecroft + Adam Caird (The Forge, 2pm); Scene France (Clore Ballroom/ RFH, 4pm, free); Township Comets (Vortex, 4pm); John Horler (Barbican Freestage, 4.30pm, free); Way In To The Way Out (Front Room/QEH, 5pm); John Horler (Barbican Freestage, 6.30pm, free); Joey

Calderazzo (Ronnie Scott’s, 7pm); Stan Sulzmann Big Band (Spice of Life, 7pm); Benet McLean (The Forge, 7.30pm); Kaz Simmons (Oliver’s, 8pm); Christian Muthspiel (Pizza Express Jazz Club, 8pm); Ivo Neame + Jack Davies (North London Tavern, 8pm); Liane Carroll (Hideaway, 8.30pm); Mike Finnegan (Bull’s Head, 8.30pm); Lillian Boutté (606 Club, 8.30pm); Convergence Quartet (The Vortex, 8.30pm); Aquarium (Charlie Wright’s, 8.30pm) and the Charlie Wright’s Jam (Charlie Wright’s, 11.30pm, free). -------------------------------------MON 14 NOV: The Golden Age of Steam (St James’ Piccadilly, 1pm, free); Royal Academy of Music Big Band (Front Room/ QEH, 6pm, free); Billy Childs (Ronnie Scott’s, 7pm); Matthew Halsall (Barfly, 7.30pm); Mark Hanslip + Dave Mannington (Oliver’s, 8pm); Zhenya Strigalev (Baltic, 8pm); Martin Shaw (606 Club, 8.30pm); Mark Lockheart (Vortex, 8.30pm); MA (Charlie Wright’s, 8.30pm); Ben Waters (Bull’s Head, 8.30pm); Music of Sidney Bechet (Boisdale, 9pm). -------------------------------------TUES 15 NOV: Matt Roberts Big Band (Front Room/QEH, 6pm, free); Cleveland Watkiss & Trinity Laban World Choir (Blackheath Halls, 7pm); Lea DeLaria (Pizza Express Jazz Club, 8pm); HAQ +Trio Riot + Claire James (The Forge, 8pm); Gwilym Simcock (606 Club, 8.30pm); The British Piano (Vortex, 8.30pm); D-Trio + Fractal (Charlie Wright’s, 8.30pm); Stan Sulzmann (The Green Man, 8.30pm); Sax Appeal (Bull’s Head, 8.30pm); David Rees Williams (Boisdale Canary Wharf, 9pm). -------------------------------------WED 16 NOV: Gwilym Simcock (St James’ Piccadilly, 1pm, free); John Turville (Barbican Freestage, 6pm, free); Out Of The Cool (Front Room/QEH, 6pm, free); Yellowjackets (Ronnie Scott’s, 7pm); Arun Ghosh (National Martime Museum, 7pm, free); Kenny Wheeler & Norma Winstone (St James’ Piccadilly, 7.30pm); Vocal Jazz Summit (Spice of Life, 7.30pm); Michael Wollny Trio [em] + Kit Downes (Pizza Express Jazz Club, 8pm); Femi Temowo + Adriano Adewale (606 Club, 8pm);

Troyka + Kristian Borring (Green Note, 8pm); Reggie Washington (Charlie Wright’s, 8.30pm); Pete Lukas & Alex Garnett (Bull’s Head, 8.30pm); Robert Glasper Experiment (XOYO, 9pm); trioVD + Guillaume Perret (CAMP, 9pm). Sanseverino (Jazz Cafe, 9pm); Ronnie’s Jazz Jam (Ronnie Scott’s, 11pm); and the Charlie Wright’s Jam (Charlie Wright’s, 11.30pm, free). -------------------------------------THU 17 NOV: Abram Wilson: Jazz For Toddlers (artsdepot, 2pm); Arun Ghosh (Ray’s Jazz, 6pm, free); Neil Yates (Front Room, 6pm, free); Yellowjackets (Ronnie Scott’s, 7pm); Partikel + Benet McLean Band (Spice of Life, 7.30pm); Robert Glasper (Kings Place, 8pm); Josh Kyle (Lauderdale House, 8pm); Dennis Rollins (The Forge, 8pm); Charles Gayle & Han Bennink (Vortex, 8.30pm); Andy Sheppard & John Parricelli (606 Club, 8.30pm); Mark Nightingale (The Green Man, 8.30pm); Empirical + Trinity Laban (Blackheath Halls, 8.30pm); Magnus Öström (C.A.M.P., 9pm); Georgia Mancio (Elgar Room/Royal Albert Hall, 10pm); Ilhan Ersahin and Nublu in London (Front Room/QEH, 10.3pm). -------------------------------------FRI 18 NOV: Duck Baker (Café Consort/RAH, 12pm, free); Julian Siegel & Liam Noble (St James’ Piccadilly, 1pm, free); De Jongens Driest (Clore Ballroom, RFH, 1pm, free); Gambol + Steve Tromans (Barbican Freestage, 5.30pm, free); Phil Bancroft (Front Room/QEH, 5,30pm, free); Yellowjackets (Ronnie Scott’s, 7pm); Abram Wilson (Harrow Arts Centre, 7.30pm); Tim Whitehead (artsdepot, 7.30pm); Jessica Thandi + Mishka Adams (Spice of Life, 7.30pm); Guildhall Jazz Band (Guildhall School of Music, 7.30pm); Loop Collective Club Night (Blackheath Halls, 8pm); The Necks (Bishopsgate Institute, 8pm); Poogie Bell Band (Charlie Wright’s, 8.30pm); Dunajska Kapelye (Vortex, 8.30pm); Down to the Bone (Hideaway, 9pm); James Morton (Boisdale, 9pm); Samara (606 Club, 9.30pm); Ilhan Ersahin and Nublu in London (Front Room/ QEH, 10.30pm); and Julie Dexter (Pizza Express Jazz Club, 11pm). --------------------------------------

SAT 19 NOV: Robert Glasper Masterclass(Level 5/RFH); Shane Forbes: Workshop (Level 6/ RFH, 11am); Adventures in Sound (Front Room/QEH, 2pm, free); Jazz Line-Up (Clore Ballroom/ RFH, 4pm, free); De Jongens Driest (The Vortex, 7pm, free); Tim Whitehead (Royal Academy of Arts, 7pm); A Portrait of Jaco Pastorius (Ronnie Scott’s, 7pm); Jacqui Dankworth (artsdepot, 7.30pm); Bad Ass Brass (Spice of Life, 7.30pm); Beats ’n’ Pieces (Kings Place, 8pm); Ivo Neame + Alcyona Mick + Sam Crockatt (The Forge, 8pm); PelbO + Karma (Kings Place, 8pm); The Necks (Bishopsgate Institute, 8pm); Sarah Jane Morris (Boisdale, 9pm); Jef Neve and Pascal Schumacher (Pizza Express Jazz Club); Soothsayers (Hideaway, 9pm); Saxophone Summit (606 Club, 9.30pm). -------------------------------------SUN 20 NOV: Nathaniel Facey: Workshop (Level 5/QEH, 11am); Gareth Lockrane Big Band (Spice of Life, 1pm); 606 Club Big Band (606 Club, 1.30pm); Seb Pipe (Pizza Express Jazz Club, 1.30pm); World Service Project (Barbican Freestage, 4.30pm, free); East London Creative Jazz Orchestra (Barbican Freestage, 6pm, free); Phronesis (Front Room/ QEH, 6pm, free); Natalie Williams (Ronnie Scott’s, 7pm); Mopomoso (Vortex, 7pm); Ed Puddick Big Band (Spice of Life, 7.30pm); Attab Haddad (The Forge, 7.30pm); Ian Shaw & Jane Morris (Hideaway, 8pm); Tia Fuller (Pizza Express Jazz Club); Liane Carroll (606 8.30pm) and Outhouse Ruhabi (Open The Gate, 9pm). -------------------------------------For all ticket bookings and further information go to www.londonjazzfestival.org.uk

4 NOVEMBER11 // Jazzwise

Skip to main content